SSK Sorgulama

E Devlet Ssk Sorgulama Sayfasına Giriş

Ssk sorgulama işlemi, sigortalı olarak bir işte çalışanların düzenli olarak ödenen prim gün sayılarını hizmet dökümü halinde almalarına ve sigortalarının ödenip ödenmediğini kontrol etmelerini sağlayan işlemdir. Bu işlemde sigortalı olarak çalışan kişiler tc kimlik numarası ve edevlet şifresi kullanarak ssk sorgulama yapabilirler.

Geçmişte esgm tarafından sağlanan ssk sigorta sorgulama hizmeti artık e devlet kapısı üzerinden alınmaktadır. Sgk’nın e-devlet ile olan entegrasyonu sonucunda ssk sorgulama işlemleri bir çok alt dala da ayrılarak vatandaşların sigortalılıkları hakkında en ayrıntılı bilgiye ulaşmaları sağlanır.

Yukarıda da görebileceğiniz üzere e-sgm döneminde tc ile ssk sorgulama yapılabiliyorken artık sadece tc kimlik no ile ssk ve sgk sorgulamaları yapılamamaktadır. Günümüzde e devlet girişi ile ssk prim sorgulaması yapılarak hizmet dökümüne ulaşılabilmektedir.

Sigorta bilgilerinize ulaşmak için ilk önce e devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlem aşağıdaki gibidir ve ardından giriş yapılarak sosyal güvenlik kurumu sayfasına gidilir ve e devlet giriş ekranına tc kimlik no ve edevlet şifresi yazılır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına hizmet kelimesini yazmanızla birlikte aşağıda da görecek olduğunuz gibi 4a hizmet dökümü bilgisi çıkacaktır.  Ssk sorgulama için 4a hizmet bilgisine giriş yapıyoruz.

Daha sonra açılan sayfada ssk sorgulama ana ekranını görebilirsiniz. Bu alanda kişisel bilgileriniz, sgk’ya bildirilen ilk işe giriş tarihiniz, toplam ssk prim gün sayınız gibi temel bilgiler yer almaktadır.

Bu sayfanın alt tarafında ise son 6 aya ait ödenmiş olan ssk prim sayınız ve teknik ayrıntılar yer almaktadır. Özet 4a hizmet dökümü bilgileri ve ayrıntılı ssk sorgulama sonuçlarını buraya girerek görebilirsiniz.

Ayrıntılı olarak ssk sorgulama yapmak için detay kısmına girdiğinizde aşağıda da görebileceğiniz gibi sigortalı olarak iş işe girdiğiniz tarihten itibaren ödenen sigorta primlerinizi, işe giriş ve çıkış tarihlerinizi ve bir çok ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde ssk sorgulama yapabilir ve sigortanızın düzenli olarak ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda yapacak olduğunuz bu sigorta sorgulama işlemi sayesinde sigorta priminin eksik ödenip ödenmediğini kontrol edebilir ve sigortanız eksik gösteriliyorsa sgk müdürlüklerine başvuruda bulunarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir