Yeni HES Kodu Alma

tarafından
59
Yeni HES Kodu Alma

Sağlık Bakanlığı tarafından korona ile  mücadele kapsamında geliştirilen ve sosyal hayatın güvenliğini amaçlayan Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması günlük yaşamımızda en sık kullanılan uygulamalardan biri. Vatandaşlar temaslı olup olmadığını ibraz etmesi gereken durumlarda yeni HES kodu oluşturarak bu kodu ilgili yerlere vererek sosyal hayatta yer almaktadır.

Pandeminin hayatımıza girmesiyle hes kodu uygulaması sayesinde şüpheli ve bulaşı olan kişilerin takibi ve kontrolünü sağlamak ve toplumu korumak için bakanlıkça devreye alınan hes kodu uygulaması şehirlerarası seyahatlerde, kamusal alanlara girişlerde, iş yerlerinde ve kişilerin birbiriyle etkileşimini zorunlu kılan bütün alanlarda hes kodu kullanılmaya başlandı.

HES kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar uygulamasıyla üretilen HES Kodu vatandaşların korona hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden, “HES kodu işlemleri” bölümüne girerek almak mümkün. Hes kodu uygulamasını indirdikten sonra kayıt olunuyor ve daha sonra hes kodlarım sayfasındaki “HES kodu oluştur” butonuna tıklanarak ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturuluyor. İstenirse süresiz hes kodu oluşturarak tek bir kodla da işlemler yapılabiliyor.

Hes kodu uygulamasında karekod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi bütün işlemler vatandaşların kendi kontrolünde olduğu için kullanması oldukça kolay.

SMS ile HES kodu alma – Mesajla Hes kodu nasıl alınır?

HES kodu ayrıca cep telefonunuzdan göndereceğiniz kısa mesaj ile de alınabilmektedir. Sms ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıyor ve 2023’e SMS olarak gönderebilirsiniz. Hes kodunuz telefonunuza kısa mesaj olarak gelecektir.

E Devlet ile HES Kodu Alma

Bir diğer yöntem ise e-Devlet kapısı üzerinden hes kodu oluşturmadır. Bunun için de edevlet giriş yaptıktan sonra sağlık bakanlığı sayfasındaki hes kodu oluşturma ve listeleme sayfasına girerek yeni hes kodu alma bölümünden hem kendiniz hem de çocuklarınız için hes kodu alabilirsiniz.

HES kodu uygulaması nasıl indirilir?

“Hayat Eve Sığar” uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indirebilirsiniz. Hes kodu indirmek için mağazadaki arama kısmına hayat eve sığar ya da hes kodu indir kelimelerini yazmanız yeterli olacaktır.