Hayat Sigortası Sorgulama

Hayat sigortası vatandaşın kendisini herhangi bir sigorta şirketine belirli haller ve durumlar karşısında ölüm ya da yapmış olduğu sözleşmedeki anlaşılan süreden daha fazla yaşıyor olması haline sigortalı vatandaşa ya da belirttiği kişilere sigorta firması tarafından ödeme yapılmasını sağlayan sigorta türüdür. Hayat sigortası yaptırmak sizin başınıza gelebilecek bir kaza ve diğer olaylar karşısında ailenizle birlikte sizi de koruma altına alan bir sigortacılık hizmetidir. Bu sigortayı ülkemizde bir çok kurum yapmakla birlikte bunlardan bazıları anadolu hayat emeklilik sigorta, allianz emeklilik hayat sigortası, avivasa hayat sigortası başlarda gelmektedir.

Hayat Sigortası
Hayat Sigortası

Kimler Hayat Sigortası Yaptırabilir ?

Hayat sigortası aynı zamanda bir tasarruf aracı olarak değerlendirildiğinden kimler hayat sigortası yaptırabilir sorusuna isteyen herkes olarak cevap verilebilir. Hem olası ölüm durumlarında sizi ve ailenizi güvence altına almak hem de tasarruf birikimi sağlamak amacıyla hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

Hayat Sigortası Teminatları

Yapacak olduğunuz sözleşmeye göre hayat sigortasında teminatlar kaza sonucu ölüm, hayatta kalma, normal ölüm, kısmi ya da tam ve kalıcı şekilde sakatlık yaşama durumlarında teminat altında olabilirsiniz. Bu teminatlar sigorta şirketiyle yapmış olduğunuz sözleşmedeki teminatlara bağlı olacağından mutlaka sözleşmenizi dikkatlice inceleyip aklınıza takılan soruların cevaplarını sigorta firmasından edininiz.

Hangi Hayat Sigortası ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hayat sigortaları hem tasarruf amaçlı hemde olası ölüm/sakatlık durumlarında sizi güvence altına alabilen sigortalardır. Bu nedenle hayat sigortası yaptırırken ihtiyaçlarınızı belirlemeniz son derece öneme haizdir. Eğer amacınız tasarruf yapmak ise sadece tasarruf kapsamında hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi ve ailenizi beklenmedik olaylar karşısında teminat altına almak için hayat sigortasına yönelebileceğiniz gibi her ikisini de satın alabilirsiniz. Hangi hayat sigortasını yaptırmalıyım sorusuna kıstas olan tamamen sizin ihtiyaçlarınızdır.

Hayat Sigortası
Hayat Sigortası

Hayat Sigortası Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hayat sigortası yaptırdığınız zaman size sorular soruların yanıtlarını doğru olarak vermeniz gerekmektedir. Manipülatif hareketler daha sonra başınıza sorun açabilir. Bu nedenle doldurduğunuz formu dikkatlice doldurup sigorta firmasına iletmeniz gerekmektedir.

Eğer yanıltıcı bilgiler verir ve tespit edilirse sigorta yaptırdığınız firma poliçenizi iptal etme yoluna gidebilir veyahut ek prim talep edebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için tam bilgilerin girilmesinde fayda vardır.

Kapsam durumu hayat sigortası yaptırılırken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Yapmış olduğunu hayat sigortası poliçesinde yer alan kapsam dışında ne gibi durumların kaldığını mutlaka en ince ayrıntısına kadar inceleyin ve mağdur olmayın.

Sigorta yaptıran kişi ve sigorta yapan şirket arasında belirli yükümlülükler bulunmaktadır. Bunlar genel yaşam sigortası şartnamesinde yer alır. Bilgilenmek için bu şartnameyi dikkatlice okuyunuz ve poliçe ile ekte yer alan genel şartlar ile özel şartları inceleyebilirsiniz.

Hayat Sigortası Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter ?

Hayat sigortasının başlama zamanı sigorta poliçesindeki başlangıç tarihinden itibaren geçerli olmakla birlikte Türkiye saatine göre öğlen 12’de başlar ve aynı şekilde hayat sigortasının bitiş süresi eğer risk yani ölüm ve diğer durumlar gerçekleşmediysen sözleşme bitiş tarihinde öğren 12’de son bulur.

Hayat Sigortasına Ne Kadar Ödeniyor ?

Hayat sigortası fiyatları sizin seçtiğiniz poliçe türüne göre değişiklik gösterebilmekle beraber sizin özel istekleriniz doğrultusunda da düzenlenebilir. Aynı zamanda vergi avantajı olduğu için hayat sigortasını maaşınız üzerinden ödeyebilir ve vergi indiriminden de faydalanabilirsiniz.

Hayat sigortası primlerini hesaplamak için gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlar sigortalanacak kişinin mesleğe ve yaşa göre farklılık gösterebilmektedir. Ödenmesi gereken hayat sigortası ücretleri firmanın sigorta uzmanlarınca belirlenir. Buna ek olarak sizin isteyeceğiniz özel şartlar da bulunduğu için hayat sigortasına ne kadar ödediğiniz konusu kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Hayat Sigortası Prim Hesaplama

Hayat sigortası hesaplama işlemleri değişkenlik göstermektedir. Basit bir mantıkla bakacak olursak seçecek olduğunuz sigorta paketiyle ve yaşınız ile teminat tutarına göre belirlenmektedir. Aşağıdaki örnek hayat sigortası prim hesaplama tablosunda full hayat sigortası yani vefat, kaza sonucu ölüm, hastalık sonucu maluliyet ve kaza sonucu maluliyet teminatlarının yer aldığı tam hayat sigortası paketi baz alınmış olup sigorta yaptıran kişi erkek ve yaşı da 42 olarak düzenlenmiştir. Meslek seçimi ise fikren ve bedenen çalışan olarak düzenlenmiş ve hayat sigortası teminat miktarı da 200.000 TL olarak düzenlenmiştir.

Hayat Sigortası Prim Hesaplama
Hayat Sigortası Prim Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir